MUZEUM W SOSNOWCU
ul. Chemiczna 12,
www.muzeum.org.pl
18 maja Muzuem w Sosnowcu zaprasza na Noc Muzealną. Start godz. 18.00. W programie m.in.: wernisaż wystawy STAROWIEYSKI. PLAKATY, RYSUNKI, SZKICE
W programie:
18.00 Otwarcie wystawy STAROWIEYSKI. PLAKATY, RYSUNKI, SZKICE.
18.00 – 22.00 Proces rysowania – realizacja artystyczna Agnieszki Piotrowskiej z ASP w Katowicach
18.30 – 22.00 Bykowi chwała - pokaz filmu dokumentalnego w reż. Andrzeja Papuzińskiego, Łódź 1971 r.
18.30 Kobiety według Starowieyskiego - wykład Ilony Gajdy, historyka sztuki
19.30 Pierogi z lubczykiem -degustacja przygotowana przez Restaurację Bombaj Tandoori w Sosnowcu
20.30 Z nutką erotyzmu - koncert w wykonaniu duetu Pedro & Mari z Katowic
18.00 – 22.30 Zwiedzanie wystawy stałej Polskie szkło współczesne oraz czasowych Starowieyski. Plakaty,
rysunki, szkice, Nikifor, Magia teatralnej lalki.
STAROWIEYSKI. PLAKATY, RYSUNKI, SZKICE
Wystawa prezentuje plakaty teatralne i filmowe, projekty scenograficzne do spektakli autorstwa Franciszka Starowieyskiego, jak również jego rysunki i szkice oraz listy miłosne, które pisał do swojej żony Teresy. Prezentowane prace pochodzą z kolekcji prywatnych, żony nieżyjącego artysty - Teresy Starowieyskiej oraz Janusza Pławskiego.
Franciszek Andrzej Bobola Biberstein-Starowieyski urodził się 8 lipca 1930 r. w Bratkówce koło Krosna na Podkar-paciu, w rodzinie szlacheckiej pieczętującej się herbem Biberstein. Studiował w akademiach sztuk pięknych w Krakowie i Warszawie. Uprawiał rysunek, plakat, malarstwo ścienne i scenografię. Uchodził za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Był twórcą tzw. Teatru Rysowania. Wykształcił w malarstwie własny styl, charakteryzujący się m.in. rysunkową formą kaligraficznej kreski. W jego łatwo rozpoznawalnym stylu splatały się barokowa ornamentyka, kaligrafia oraz groteskowe i surrealistyczne wizje. Inspirowały go bujne, kobiece kształty i barokowa vanitas. Prace opatrywał pracowitym podpisem stylizowanym na XVII-wieczną kaligrafię. Zmarł 23 lute-go2009 r. w wieku 79 lat.
Wielokrotnie wystawiał w galeriach i muzeach w Polsce oraz Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Kanadzie, Szwajcarii, USA, we Włoszech. Był laureatem wielu nagród, m.in.: Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo (1973), Grand Prix za plakat filmowy na festiwalu w Cannes (1974), Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Paryżu (1975), Annual Key Award gazety Hollywood Reporter (1975-1976), nagrody na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie i na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago (1979-1982).
Wystawa jest czynna od 18 maja do 18 sierpnia 2013 roku
NIKIFOR
Wystawa prezentuje malarstwo genialnego artysty z Krynicy. Na ekspozycji zgromadzono blisko 40 prac pochodzą-cych z kolekcji Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu i Muzeum Miejskiego w Zabrzu.
Nikifor zwany też Nikiforem Krynickim (prawdziwe nazwisko artysty prawdopodobnie brzmiało Epifaniusz Drowniak) urodził się w 1895 roku w Krynicy? Był samoukiem zaliczanym do grona najwybitniejszych na świecie malarzy „naiwnych”, zwanych też prymitywistami. Posiadał wrodzoną wrażliwość na barwę, „malarską intuicję" i właśnie mistrzowską kolorystyką jego obrazów zachwycili się profesjonalni artyści, którzy jako pierwsi zainteresowali się jego twórczością. Lwowski malarz Roman Turyn zaczął kolekcjonować obrazy Nikifora już w 1932 r. Po wojnie ulicznego artystę z Krynicy odkryto na nowo. Przełomem okazała się ekspozycja w paryskiej galerii Diny Vierny w kwietniu 1959 r., która dała początek następnym wystawom. Z Nikiforem nie zawahali się wystawiać swoich obrazów artyści tej miary, co Jerzy Nowosielski, Tadeusz Brzozowski, Jan Lebenstein i inni. Dostąpił też zaszczytu indywidualnej wystawy w warszawskiej „Zachęcie” w 1967 r. Zmarł 10 października 1968 r. w sanatorium koło Jasła. Został pochowany na cmentarzu w Krynicy.
Wystawa jest czynna do 19 maja 2013 roku